ADAPTACJA

Proces adaptacji w żłobku jest w dużej mierze oswojeniem rozstań z rodzicami

Najlepiej, gdyby przygotowanie zaczęło się na długo przed pójściem do żłobka.

Jeśli to możliwe, warto jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do pozostawania pod opieką innych, zaufanych osób. Nigdy też rodzic nie powinien znikać dziecku z oczu bez pożegnania i zapewnienia, że wróci.

Niezwykle ważna jest atmosfera cierpliwości i uwagi, indywidualnie dobrany czas i metody przyzwyczajania dziecka do nowego otoczenia. Opiekun powinien się upewnić, że do rozstania gotowe są dwie strony, nie tylko dziecko, ale też rodzic. Niezwykle ważne jest, aby rodzicie czuli się bezpiecznie i nie przenosili swoich lęków na dzieci.

Warto przypomnieć, szczególnie ambitnym rodzicom, że adaptacja to nie wyścigi. Są maluchy, które po paru dniach z łatwością żegnają się z rodzicami, a inne potrzebują na to wielu tygodni, a nawet miesięcy. Warto poświęcić tyle czasu, ile trzeba, na zbudowanie bezpiecznego pomostu łączącego dom i żłobek. Jest duża szansa, że sposób, w jaki dziecko po nim przejdzie, stanie się jego sposobem na radzenie sobie z trudnościami w życiu na długie lata.

PROGRAM: ADAPTACJA

Nasza propozycja dla rodziców i maluszków to tydzień adaptacyjny

Tydzień adaptacyjny składa się z 5 następujących po sobie dni roboczych od poniedziałku do piątku (tak, aby dni adaptacji nie przypadały na weekend).

1 dzień: poniedziałek

Pobyt z Rodzicem / Opiekunem ok.1,5 godziny. Zapoznanie się ze środowiskiem.

2 dzień: wtorek

Pobyt dziecka z rodzicem ok. 1,5 godziny. Rodzic / Opiekun po raz pierwszy pozostawia dziecko w Drugim Domku samo, na ok. 30 – 45 minut, ten dzień pozwoli poznać reakcję dziecka na rozstanie.

3 dzień: środa

Pobyt Dziecka około 3 godzin: pierwszy posiłek w Drugim Domku

4 dzień: czwartek

Pobyt Dziecka do ok. 4 godzin: posiłek, pierwsza drzemka lub leżakowanie, Rodzice / Opiekunowie odbierają dziecko zaraz po śnie.

5 dzień: piątek

Pobyt ok. 5 godzin: śniadanko, obiadek, sen, podwieczorek, odbiór Rodziców / Opiekunów.

Więcej niż tylko radosne miejsce

Mała i ściśle współpracująca ze sobą grupa dorosłych i dzieci sprawia, że wszyscy się doskonale znają i można powiedzieć, że tworzą żłobkową rodzinę.

Scroll to Top